Wydma Wielbłądzi Garb
Znajdujące się na północno-wschodnim krańcu Krynicy Morskiej wzniesienie nazywane Wielbłądzim Garbem to najwyższy szczyt na Mierzei Wiślanej, a zarazem najwyższa stała wydma w całej Europie. Warto się tam wybrać dla pięknych widoków oraz niezwykłych walorów przyrodniczych, które będziemy mogli podziwiać w drodze na szczyt.
Kiedy spojrzymy na Wielbłądzi Garb od strony Zatoki Gdańskiej możemy zobaczyć dwa wzniesienia, z daleka przypominające swoim kształtem garb wielbłąda - widok ten wyjaśnia skąd wzięła się nazwa wydmy. Wzniesienie ma wysokość 49,5 m n.p.m. i jest jedynym naturalnym punktem na całym obszarze Mierzei Wiślanej z którego zobaczymy jednocześnie Morze Bałtyckie i Zalew Wiślany. Rozciąga się też stamtąd malowniczy widok na Wysoczyznę Elbląską.
Jak dotrzeć na Wielbłądzi Garb?
Wydma znajduje się 2 km od centrum Krynicy Morskiej. Możemy tam dotrzeć pieszo, własnym samochodem lub rowerem. Z centrum Krynicy wyruszamy w kierunku Piasków ulicą Gdańską. Za znakami skręcamy w prawo, w drogę prowadzącą wzdłuż Zalewu Wiślanego. Dalej biegnąca pod górę dróżka prowadzi nas przez niewielką przełęcz. Stamtąd trzeba pokonać już tylko stumetrowy odcinek, który wiedzie na sam szczyt.
Walory przyrodnicze
Na szczyt wydmy prowadzi ścieżka przyrodnicza, która rozpoczyna się na parkingu, a jej zwieńczeniem jest wieża widokowa na czubku wzniesienia. Podczas wędrówki można podziwiać okazy flory i fauny Mierzei Wiślanej. Po drodze, na zainstalowanych przez leśników tablicach możemy przeczytać różne informacje i ciekawostki przyrodnicze.
Informacje praktyczne
- Pieszy spacer z centrum Krynicy Morskiej na Wielbłądzi Garb zajmie nam około 40 minut. Jeśli wybieramy się z dziećmi należy liczyć nieco więcej czasu.
- Niedaleko od szczytu ustawione są stojaki, na których można zostawić rowery.
- U podnóża wzniesienia, przy szosie prowadzącej w stronę Piasków znajduje się parking dla samochodów osobowych.
Zdaniem turystów:
Trzeba pamiętać, że wydmę porasta las, więc widok częściowo jest przysłonięty przez drzewa. Warto mieć to na uwadze, ponieważ jeśli ktoś się tego nie spodziewa, może sie poczuć rozczarowany. Również drewniana wieża nie jest bardzo wysoka, więc podziwiając widoki z jej szczytu będziemy widzieć również wierzchołki drzew. Droga na szczyt nie jest specjalnie trudna ani męcząca, choć jak zawsze w przypadku pieszych wędrówek jest to sprawa dość indywidualna. Na pewno trasa nie nadaje się dla wózków dziecięcych ani inwalidzkich. Podczas drogi przez las mogą nas zaatakować komary, warto więc zabrać ze sobą jakiś środek, który pomoże je odstraszyć. Uważajmy też na kleszcze.
Czy wiesz, że:
- W przewodnikach turystycznych wydma występuje także pod nazwami Wielbłądzi Grzbiet lub Wielka Garbnica.
- Na początku XX wieku wydmę porastały młodziutkie sosny. Z czasem tak one urosły, że całkowicie zasłoniły widoki, z których słynęło wzniesienie. Problem ten rozwiązano ustawiając drewnianą ambonę.
- Wielbłądzi Garb oraz latarnia w Krynicy Morskiej to dwa najwyższe punkty na całej Mierzei Wiślanej.