Krynica Morska - oceny wg. turystów:
średnia 3.83 na podstawie 255 opinii

Latarnia Morska w Krynicy Morskiej

Spędzając wakacje w Krynicy Morskiej nie można przegapić jednej z największych atrakcji tej miejscowości - latarni morskiej. Jest to jedna z trzynastu takich latarni w Polsce. Z jej szczytu rozciąga się malowniczy widok na Morze Bałtyckie, okoliczne zatoki oraz nadmorskie miejscowości. 



Latarnia znajduje się na wschodnich krańcach Krynicy Morskiej przy ul. Żołnierzy. Wzniesiona na granitowym cokole budowla ma 26,5 m wysokości. Światło latarni świeci na wysokości 53 m ponad wodą. Swoim zasięgiem obejmuje zakres 19,5 Mm (czyli 35 km), a jego źródłem jest układ optyczny, na który składają się dwupozycyjny zmieniacz świateł z żarówkami o mocy 1000 W oraz cylindryczna soczewka Fresnela.

Latarnia jest udostępniana do zwiedzania w miesiącach letnich. Z galerii można podziwiać przepiękne widoki na Zatokę Gdańską, Mierzeję Wiślaną, Zalew Wiślany oraz Frombork. 

Historia

Pierwsza latarnia w tym miejscu powstała pod koniec XIX wieku. Budowniczym, który kierował pracami był Edward Stach pochodzący z Elbląga. Była to okrągła, ceglana wieża zwieńczona ośmiobocznym gzymsem z laterną. Zasięg światła latarni sięgał 18 Mm. Przylegał do niej podpiwniczony budynek oraz bunkier, gdzie przechowywano olej. Latarnia ta została zniszczona przez Niemców podczas II Wojny Światowej. Odbudowano ją w latach 50-tych z betonowych bloków nadając jej kształt ściętego stożka. Podczas restauracji w latach 90-tych latarnię pomalowano na czerwono, dzięki czemu jest wyraźnie widoczna z daleka.

Informacje praktyczne

Latarnia otwarta jest dla turystów w sezonie letnim. W miesiącach maj, czerwiec, wrzesień można ją zwiedzać w godzinach: 10:00-14:00/15:00-18:00, natomiast w lipcu i sierpniu: 9:00-14:00/15:00-19:00

Bilety wstępu kupimy na miejscu, a ich cena to: 6 zł/bilet normalny i 4 zł/bilet ulgowy

Dzieci, które nie skończyły jeszcze 4 lat nie mogą zwiedzać latarni; dzieci w wieku od 4 do 7 lat mogą wejść wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej

Na szczyt latarni prowadzą schody, jednak ostatni odcinek trzeba pokonać po drabinie. Z tego względu nie ma możliwości zwiedzania przez osoby niepełnosprawne


Zdaniem turystów:

Odwiedzających latarnię wczasowiczów zachwycają przede wszystkim niesamowite widoki, jakie rozciągają się z jej szczytu. To dla nich warto  wybrać się na wyprawę w tą cześć Krynicy Morskiej i pokonać liczne schody  i drabinkę prowadzącą na szczyt. Jako minus tej atrakcji turystycznej wymieniany jest brak windy - uniemożliwia to zwiedzanie z małymi dziećmi, osobami niepełnosprawnymi czy tymi którym brakuje dobrej kondycji. Jeśli decydujemy się dotrzeć do latarni samochodem, w sezonie możemy mieć problem z jego zaparkowaniem. Lepiej będzie zostawić go dalej i ostatni etap pokonać na piechotę. 

Czy wiesz, że:

  • W 2006 roku Poczta Polska włączyła do obiegu znaczek, na którym przedstawiono  krynicką Latarnię.
  • Latarnia jest wewnątrz pusta. Wchodząc na szczyt przymocowanymi do ścian schodami, cały czas widzimy salę wejściową na dole. 
  • Przy dobrych warunkach z latarni można zobaczyć nawet światła Helu.
  • Latarnia Krynicy Morskiej oraz Wielbłądzi Garb to dwa najwyższe punkty na całej Mierzei Wiślanej.




ZALOGUJ SIĘ JAKO TURYSTA

lub

zaloguj się jako użytkownik w portalach ip:tourism:

Błędny login lub hasło, spróbuj jeszcze raz.

Nie masz konta?

zarejestruj się: (zajmie to ok. 25 sek)

ZALOGUJ SIĘ JAKO BIZNES - WŁAŚCICIEL

OBIEKTU NOCLEGOWEGO, GASTRONOMII, ATRAKCJI
Kliknij tu >>

: KrynicaMorska.com!

Kliknij aby zadzwonić
Sukces!

Twoje zgłoszenie zostało wysłane!